Je tu december, prvá adventná nedeľa a prostredníctvom Nufi, by sme sa s Vami chceli podeliť o pár našich obľúbených receptov, pre toto predvianočné obdobie. Pôvodným zámerom bolo urobiť niečo ako adventný kalendár, kde by sme každý deň až do Vianoc pridali denne jeden recept alebo návod, poprípade „Blogmas“, ale spamätali sme sa až dnes a teda na prvú adventnú nedeľu.

Našim prvým sviatočným receptomsviatočné muffiny. Sú skôr raňajkové, alebo ku kávičke, ale na vianočný rozbeh sú ideálne svojou škoricovo-jablkovou chuťou a vôňou mandlí. Vianočnú atmosféru pri nich dotvorí aj zdobenie. Práve naň sme využili nádherný vianočný Cupcake set VERY MERY, ktorý som objednala z e-shopu Jollity. Článok o našej prvej vianočnej objednávke práve z tohto obchodíku nájdete tu.

Ale poďme už k receptu. Je jednoduchý, prípravou vhodný aj na popoludnie s deťmi. Pomáhať môžus dávkovaním surovín, ktoré som uviedla v šálkach a lyžičkách a neskôr aj so zdobením 🙂

Z chladničky si vopred vyberte vajíčka, mlieko a maslo, aby sa ohriali na izbovú teplotu. Pripravte si všetky ostatné ingrediencie – očistite a nakrájajte si jablká, roztopte maslo a dajte ho vychladnúť ( nie do chladničky – znovu by stuhlo 🙂 ). Pripravte si dve misky – jednu na suché a druhú na mokré ingrediencie, formu na muffiny, varechu, metličku na šľahanie a naberačku na dávkovanie cesta do formičiek.

Postup je jednoduchý.

  1. Do jednej misky – menšej, rozbijeme vajíčka, pridáme roztopené maslo, mandľovú esenciu a mlieko. Je dôležité aby boli ingrediencie približne rovnakej teploty. Túto zmes dôkladne vymiešame metličkou, aby sa spojila.
  2. Do väčšej misky dáme múku, prášok na pečenie, hnedý cukor a štipku soli. Dôkladne premiešame.
  3. Do suchej zmesi primiešame na kocky nakrájané jablká.
  4. Mokrú zmes z malej misky vmiešame do suchej zmesi s jablkami. Miešame ručne, čo najkratšie, len aby sa hmota spojila a neostali nám miesta čisto múčne.
  5. Rúru si dáme vyhriať na 200°C
  6. Na plech si poukladáme košíčky – musíme dať pozor ako. Pokiaľ máte plech s otvormi na muffiny máte jednoznačne vyhraté. Do otvorov v plechu povkladáte košíčky a môžte ich plniť. Pokiaľ by ste chceli plniť košíčky len samé o sebe, je vhodné dať viac vrstiev papierových košíčkov, inak nebudú držať tvar, môžu sa vylievať a pripekať. Ja som dopadla nasledovne – bez plechu ma muffiny a s obmedzeným počtom košíčkov 🙂 Takže som použila silikónové formičky z Tchibo.sk, ktoré mám už pár rokov a vraciam sa k nim viac než rada. Majú správnu veľkosť, perfektne držia tvar a sú z pomerne hrubého silikónu, takže sa nemusíte báť žiadnych deformovaných koláčikov 🙂
  7. Košíčky plníme do cca 3/4 – treba rátať s tým, že cesto z košíčkov počas pečenia trošku „uteká“. A práve tak to má byť 🙂
  8. Naplnené košíčky dáme piecť do predhriatej rúry, na cca 20-30 minút.
  9. Hotové košíčky spoznáme tak, že po vpichnutí špáradla do ich stredu, špáradlo vyberieme čisté – pokiaľ sú na špáradle zvyšky cesta, predĺžime o pár minút pečenie.
  10. Finálne zdobenie – kreativite sa medze nekladú. My sme použili napichovacie dekorácie z VERY MERY sady – stromčeky, Santa Clausa a sobíkov. Môžme ich však aj poliať roztopenou čokoládou, posypať práškovým cukrom či nechať bez zdobenia 🙂