Bravčová panenka s pečenou zeleninou.

Otvoriť príspevok

Bravčová panenka.

Jemné, bravčové mäso, pre mňa ideálne na prípravu steakov. Chuťovo nenápadné, dobre marinovateľné. Rada panenku robím jednoducho – buď len s čiernym alebo bielym korením a soľou alebo s mojou zmesou drvených chilli papričiek a soli. Postup je popísaný nižšie. Je fajn nechať panenku marinovať cez noc v zmesi korenia a olivovom oleji, no pokiaľ na to nie je čas nevadí. Chuť bude možno menej výrazná ale aj tak skvelá 🙂

Prílohy k panenke môžu byť naozaj pestré – či už ryža, pečené zemiaky, sezónny šalát alebo ako som zvolila ja – pečená zelenina s hubami. Je fajn pripraviť si k nej aj jednoduché studené omáčky, no treba dať pozor aby sa nám príliš nezmiešali chuti a vône.

Časť ingrediencie so v tomto recepte spísala trochu inak – všetko treba dávať podľa chuti. Každý sám príde na to ako ochutené mäsko mu vyhovuje 🙂

Takže budeme potrebovať:

Grilovaná bravčová panenka:

  • bravčovú panenku (pre jednu osobu rátame štyri asi jeden a pol centimetrové kúsky mäsa), olivový olej , chilli soľ – dá sa kúpiť pripravená alebo si môžte pripraviť vlastnú 🙂

Príloha – u nás pečená zelenina:

  • Mrkva, cvikla, batáty, šampiňóny, cibuľa, paprika, cherry paradajky, celá hlavička cesnaku. Môžte použiť aj tekvicu, cuketu, baklažán, zemiaky…

Studené omáčky k mäsku aj zelenine: 

Medovo-horčicová:

  • med, plnotučná horčica, červená paprika (môže byť aj pálivá alebo chilli)

Smotanová s cesnakom a bylinkami:

  • kyslá smotana alebo biely jogurt, sušený cesnak, bylinky a soľ podľa chuti (ja používam soľ – Provensalské bylinky)

 

 

 

Mäso si pripravujem večer pred podávaním. Panenku si nakrájam, vložím do misy, prelejem panenským olivovým olejom a pridám chilli soľ podľa chuti. Celú zmes dôkladne premiešam – akoby masírujem kúsky panenky. Prikryjem a nechám cez noc v chladničke 🙂

Samotná príprava je pomerne rýchla –  poriadne predhrejeme  panvicu a na suchú dáme prudko opiecť kúsky mäsa na štýl steakov. Taktiež každý ako má rád – či už mäkší, surovejší alebo poriadne prepečený. Dôležité je aby sme ich ihneď po dopečení vložili do sklenenej nádoby a prikryli –  nechali ich pár minút odležať 🙂 Pustia šťavu, a zjemnejú.

 

Pečená zelenina je najlepšia čerstvá. Zeleninu si pripravíme, očistíme, uložíme do nádoby na pečenie, ktoré sme potreli olivovým olejom. Keď máme zeleninu uloženú, prelejeme ju jemne olivovým olejom a ochutíme soľou a bylinkami, poprípade koreninami. Dáme piecť do predhriatej rúry na cca 200°C, na asi 25 – 30 minút.


Je dobré spolu piecť typy zeleniny s cca rovnakou dobou pečenia napr. paradajky, paprika, šampiňóny – mäkšie rýchlejšie upečené typy, bataty, zemiaky, cvikla, cibuľa a väčšie šampiňóny – pečú sa dlhšie, preto si ich (okrem cibule a šampiňónov) radšej dopredu predvarím.


 

Studené omáčky pripravíme len dôkladným premiešaním ingrediencií, ochucujeme ich každý podľa seba. Smotanovo cesnakovú je dobré si pripraviť dopredu – sušený cesnak sa „odleží“ a bude chuťovo výraznejší. Naopak medovo-horčicový čím dlhšie ho necháme stáť, tým je hustejší, čo nemusí každému vyhovovať.

 

Na záver jedlo už len naservírujeme podávame 🙂

Dúfam že sa vám tento recepto-návvod páčil, a pochutili ste si 🙂

 

A.

 

 

 

 

Lavašové balíčky na pestrom šaláte

Otvoriť príspevok

Tak dnes máme pre Vás veľmi rýchly, veľmi jednoduchý a dosť zdravý recept v spolupráci s pekárňou Lavaš. Pripravujú tie najlepšie arménske chlebíky/placky viacerých druhov. My sme použili špaldový.

Ako prvý sme pripravili šalát – všetku zeleninu nakrájanú na menšie kúsky sme pomiešali , poliali troškou olivového oleja a posypali zmesou korenia na šalát. Ako prvý preto, aby odstál a chute zeleniny sa spojili.

Špaldový lavaš sme rozložili, poukladali sme naň šunku a následne preložili na polovicu. Do stredu sme uložili malý hermelín a zabalili. Natreli vajíčkom a dali zapiecť na pár minút do vyhriatej rúry – lavaš bude pekne zlatý (od vajíčka) a hermelín sa bude pekne roztekať.

Následne hotový „balíček“ uložíme na šalát a hotovo – dobrú chuť 🙂

 

Špaldové medovníčky.

Otvoriť príspevok

Niečo bez čoho by Vianoce neboli? Medovníčky, celá tá atmosféra okolo vykrajovania a zdobenia. Keď začneme pripravovať medovníky, je už úplne jasné že prišli Vianoce.

Toto je recept od mojej mamy, kde som nahradila hladkú múku jemne mletou špaldovou múkou a použila som menej cukru a viac medu 🙂 Na otázku koľko mám dať perníkového korenia je jednoduchá odpoveď. Kto koľko chce, korenie viac ovplyvní vôňu, ako chuť 🙂

Medovníkové cesto je podľa mňa jedno z najlepivejších, aké poznám, lepí sa na misku, na ruky všade… a zrazu príde tá chvíľa kedy si všimnete, že cesto je len tam kde má byť, ruky sú čisté, cesto jemné a je to tu. Hotovo a šup s ním do chaldničky, nech si „oddýchne“ a prejde vôňou korenia 🙂

 

Postup prípravy 🙂

  1. Vopred si pripravíme a navážime všetky ingrediencie aby mali zhruba rovnakú teplotu.
  2. Všetky ingrediencie vložíme do väčšej misky, poprípade priamo na dosku kde ich budeme spracovávať.
  3. Postupne ich zapracujem dokopy, až kým nám nevznikne jemné a zároveň pomerne tuhé cesto.
  4. Cesto vložíme do igelitového vrecka a dáme na 24 hodín do chladničky.
  5. Pred tým ako ideme vykrajovať medovníky, si dáme predhriať rúru na cca 200°C.
  6. Po menších kúskoch cesto rozvaľkáme na múkou posypanej doske. Požadovaná hrúbka je cca 0,4 cm.
  7. Vykrajujeme medovníčky a ukladáme ich na plech s papierom na pečenie.
  8. Pečieme cca 12 minút.
  9. Ihneď po vybratí z rúry ich potierame vyšľahaným vajíčkom aby sme vytvorili lesklý povrch.
  10. Po vychladnutí môžme medovníky zdobiť – čokoládou, alebo zdobiacou hmotou.

 

Zdobiacu hmotu si pripravíme z dvoch vaječných bielkov, z ktorých si vyšľaháme tuhý sneh, kde postupne prisypeme cca 300-400g viackrát preosiateho práškového cukru. Mixujeme do hladka. Pokiaľ sa zdá hmota príliš hustá pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy. Pokiaľ naopak príliš riedka pridáme cukor. Na malej plôške odskúšame ako rýchlo hmota schne.

 

Citrónové linecké sušienky.

Otvoriť príspevok

Dôležité pripomienky na začiatok 🙂

1. Na múke záleží. Neverila som, že až tak, ale s Babičkinou tortovou múkou sú tieto sušienky, jemné, krehké, a s cestom sa robilo naozaj excelentne 🙂

2. Linecké cesto zväčša obsahuje vanilínový alebo vanilkový cukor. Ja som ho úplne vynechala a nahradila väčším množstvom citrónovej kôry.

3. Maslo alebo Hera? Vo väčšine receptov som si zvykla používať čerstvé maslo, poprípade ghee maslo. Čerstvé maslo má predsa špecifickú chuť aj vôňu, ktorá robí zázraky 🙂

4. Cesto je dobré nechať „oddýchnuť“ v chladničke aspoň 24 hodín, tým že som použila maslo je dobre ho vybrať asi hodinu a pol pred tým, ako pôjdete vykrajovať a piecť. Trochu zmäkne, a jednoduchšie sa rozvaľká.

 

Samotný postup:

  1. všetky ingrediencie si vopred pripravíme, vajíčka by mali byť izbovej teploty.
  2. Vo väčšej miske zmiešame, a miesime pokiaľ nám nevznikne hladké, jednoliate cesto.
  3. Dáme do igelitového vrecka, a necháme aspoň 24 hodím odstáť v chladničke.
  4. Cesto si vopred vyberieme aby zmäklo, a následne po menších častiach rozvaľkáme. Hrúbka cesta je cca 0,3 – 0,5 cm.
  5. Vykrajujeme požadované tvary, ktoré dávame na plech s papierom na pečenie.
  6. Pečieme v teplovzdušnej rúre cca 9 minút pri 200°C
  7. Necháme dobre vychladnúť a následne zdobíme, plníme a cukrujeme 🙂 Používame na zliepanie jahodový alebo iný kyslejší džem, roztopenú čokoládu, práškový cukor.

Finálne sušienky nájdete v ďalšom článku tu 🙂

Medvedie labky? Labky nemáme, len srdiečka.

Otvoriť príspevok

Medvedie labky patria k Vianociam. Ich kakaovo orechová vôňa, ktorá sa mieša sa práškovým cukrom 🙂 Piekli sme ich spoločne prvý krát, aj to len vďaka tomu, že sme náhodou na Vianočných trhoch objavili krásne formičky. Ako vyrezávané drobné srdiečka.

Rady na začiatok:

  1. všetky ingrediencie si dopredu pripravíme, aby mali zhruba rovnakú teplotu ( hlavne vajíčka)
  2. orechy je dobré si pomlieť na čo najjemnejšie.
  3. hladkú múku som nahradila jemne mletou špaldovou múkou – nič sa nezmenilo a máme o niečo zdravšiu verziu 🙂
  4. pri pečení si treba dať pozor, kým sa mi podarili tak ako som chcela, jeden plech som pekne spálila. Pri medvedích labkách ide o každú minútu, a hlavne o veľkosť formičiek, preto odporúčam rátať s prvou várkou ako testovacou ( dať piecť len pár naplnených formičiek)
  5. obaľovať v cukre alebo posypať? každému ako má rád, hlavne to treba robiť so studenými labkami 🙂
  6. pokiaľ sa vám zdajú suché, dajte ich do krabice s jablkom rozkrojeným na polovice, pohltia z neho vlhkosť 🙂

Postup :

  1. Zmiešame všetky ingrediencie a vymiesime si jednoliate cesto. Môže to chvíľku trvať, cesto ej pomerne lepkavé ale keď sa začne pekne oddeľovať od prstov je všetko tak ako mán byť 🙂
  2. Cesto následne dáme do igelitového vrecka, a necháme ho odstáť v chladničke (aspoň pol hodinu, ideálne aj 24 hodín)
  3. Predhrejeme si rúru na cca 180 – 200°C
  4. Vymastíme si formičky – používam olej v spreji, ale môžme použiť aj heru. Robíme len pri prvej dávke.
  5. Plníme formičky cestom, do roviny s okrajmi.
  6. Pečieme 8 – 10 minút, ešte horúce následne z formičiek vyberáme a nechávame chladnúť.
  7. Posledným krokom je posypanie alebo obalenie v práškovom cukre 🙂

 

 

Vianočný likér – Jack, Captain Jack Christmas

Otvoriť príspevok

Ako už každoročne sme pripravovali náš povestný vajcový likér. Stal sa takou našou malou spoločnou tradíciou. Každoročne je ho toľko, že si nie som úplne istá základným receptom – s menším počtom surovín.

Naša dávka – cca 4,5 litra. V recepte je však uvedená klasická jedna dávka – asi jedna väčšia fľaša s ochutnávkami počas prípravy 🙂

Postup je nasledovný:

  1. Oddelíme si žĺtka a bielka z vajíčok odložíme k inému receptu (poprípade kúpime už oddelené žĺtka, predávajú ich napríklad v Metre).
  2. Žĺtka dáme do väčšej misky, kde k nim pridáme práškový cukor a ručným mixérom miešame pokiaľ sa cukor úplne nerozpustí, a nevznikne až „žĺtková pena“
  3. Následne pridáme kondenzované sladené mlieko – Salko
  4. Posledným krokom je pomalé primiešanie alkoholu – ja používam whisky Jack Daniels v kombinácií s rumom Captain Morgan.
  5. Celú zmes necháme v miske stáť aby sadla pena z mixovania, a následne plníme do fliaš 🙂

Alkohol môžte použiť rôzny – od vodky až po klasický tuzemák. Raz som tento likér robila dokonca s Jack Daniels Honey – ale mam pocit, že už bol príliš sladký.

Ďalšou tajnou ingredienciou je pridanie mletej škorice – podľa chuti, myslím, že k Vianociam škorica tak nejak patrí 🙂 Každý si ho môže dochutiť po svojom – koreninami, alebo použitím karamelového či čokoládového salka.

Pokiaľ by sa Vám zdal likér prisilný, priamo v pohári si ho môžte zriediť mliekom 🙂

 

Sviatočné muffiny – Vianočné recepty od Ňufi #1

Otvoriť príspevok

Je tu december, prvá adventná nedeľa a prostredníctvom Nufi, by sme sa s Vami chceli podeliť o pár našich obľúbených receptov, pre toto predvianočné obdobie. Pôvodným zámerom bolo urobiť niečo ako adventný kalendár, kde by sme každý deň až do Vianoc pridali denne jeden recept alebo návod, poprípade „Blogmas“, ale spamätali sme sa až dnes a teda na prvú adventnú nedeľu.

Našim prvým sviatočným receptomsviatočné muffiny. Sú skôr raňajkové, alebo ku kávičke, ale na vianočný rozbeh sú ideálne svojou škoricovo-jablkovou chuťou a vôňou mandlí. Vianočnú atmosféru pri nich dotvorí aj zdobenie. Práve naň sme využili nádherný vianočný Cupcake set VERY MERY, ktorý som objednala z e-shopu Jollity. Článok o našej prvej vianočnej objednávke práve z tohto obchodíku nájdete tu.

Ale poďme už k receptu. Je jednoduchý, prípravou vhodný aj na popoludnie s deťmi. Pomáhať môžus dávkovaním surovín, ktoré som uviedla v šálkach a lyžičkách a neskôr aj so zdobením 🙂

Z chladničky si vopred vyberte vajíčka, mlieko a maslo, aby sa ohriali na izbovú teplotu. Pripravte si všetky ostatné ingrediencie – očistite a nakrájajte si jablká, roztopte maslo a dajte ho vychladnúť ( nie do chladničky – znovu by stuhlo 🙂 ). Pripravte si dve misky – jednu na suché a druhú na mokré ingrediencie, formu na muffiny, varechu, metličku na šľahanie a naberačku na dávkovanie cesta do formičiek.

Postup je jednoduchý.

  1. Do jednej misky – menšej, rozbijeme vajíčka, pridáme roztopené maslo, mandľovú esenciu a mlieko. Je dôležité aby boli ingrediencie približne rovnakej teploty. Túto zmes dôkladne vymiešame metličkou, aby sa spojila.
  2. Do väčšej misky dáme múku, prášok na pečenie, hnedý cukor a štipku soli. Dôkladne premiešame.
  3. Do suchej zmesi primiešame na kocky nakrájané jablká.
  4. Mokrú zmes z malej misky vmiešame do suchej zmesi s jablkami. Miešame ručne, čo najkratšie, len aby sa hmota spojila a neostali nám miesta čisto múčne.
  5. Rúru si dáme vyhriať na 200°C
  6. Na plech si poukladáme košíčky – musíme dať pozor ako. Pokiaľ máte plech s otvormi na muffiny máte jednoznačne vyhraté. Do otvorov v plechu povkladáte košíčky a môžte ich plniť. Pokiaľ by ste chceli plniť košíčky len samé o sebe, je vhodné dať viac vrstiev papierových košíčkov, inak nebudú držať tvar, môžu sa vylievať a pripekať. Ja som dopadla nasledovne – bez plechu ma muffiny a s obmedzeným počtom košíčkov 🙂 Takže som použila silikónové formičky z Tchibo.sk, ktoré mám už pár rokov a vraciam sa k nim viac než rada. Majú správnu veľkosť, perfektne držia tvar a sú z pomerne hrubého silikónu, takže sa nemusíte báť žiadnych deformovaných koláčikov 🙂
  7. Košíčky plníme do cca 3/4 – treba rátať s tým, že cesto z košíčkov počas pečenia trošku „uteká“. A práve tak to má byť 🙂
  8. Naplnené košíčky dáme piecť do predhriatej rúry, na cca 20-30 minút.
  9. Hotové košíčky spoznáme tak, že po vpichnutí špáradla do ich stredu, špáradlo vyberieme čisté – pokiaľ sú na špáradle zvyšky cesta, predĺžime o pár minút pečenie.
  10. Finálne zdobenie – kreativite sa medze nekladú. My sme použili napichovacie dekorácie z VERY MERY sady – stromčeky, Santa Clausa a sobíkov. Môžme ich však aj poliať roztopenou čokoládou, posypať práškovým cukrom či nechať bez zdobenia 🙂

 

 

Recept: Losos s brokolicou a syrovou omáčkou.

Otvoriť príspevok

Zúfalstvo z otázky „Čo idem variť?“ pozná asi každý. Tak som to vyriešila tým, že som vbehla do obchodu štýlom „uvidím čo mi napadne“.  Ako prvý po ruke som mala LIDL. Ihneď ako som zbadala čerstvého lososa v chladiacich boxoch, o dnešnom recepte som bola rozhodnutá. Vybrala som dva menšie kúsky – pre každého jedna porcia. Vzala som mrazenú brokolicu – práve túto z LIDL mám rada, pretože sú to menšie kúsky. Nie tie veľké, neohrabané, nie príliš chutne pôsobiace kusy od iných značiek. Ďalej to bola smotana na šľahanie. Prečo na šľahanie a nie na varenie? Má trochu inú chuť, akoby jemnejšiu, krémovejšiu konzistenciu a radšej z nej robím omáčky 🙂  Pôvodný zámer s omáčkou bol nivová klasika, ale keď som zbadala gorgonzolu, bolo rozhodnuté. Gorgonzola patrí k výraznejším talianskym syrom, s typickou arómou a so zeleno-modrou plesňou. Úplne jednoduchú omáčku dokáže urobiť omnoho špeciálnejšou 🙂

Príprava už nebola komplikovaná.

  1. Ako prvé som si dala udusiť brokolicu. Pri tomto kroku mám výhodu keďže máme špeci mikrovlnnú rúru ktorá v podstate spraví a nastaví všetko sama 🙂 Takže som brokolicu len vložila do naparovacej nádobky, do spodnej časti som dala teplú vodu so zeleninovým vývarom od nutrifoodu a spustila program parenia 🙂
  2. Do menšieho hrnca som vyliala smotanu, na menšie kocky som nalámala gorgonzolu a pomaly ju rozpúšťala v smotane. Táto zmes sa musí dobre spojiť a prevariť, aby zostala v tej správnej konzistencii.
  3. Očistila som lososa, oškrabala šupiny a z oboch strán ho poriadne posypala čiernym korením. Medzitým som si dala na panvici rozpúšťať maslo. Na masle som lososa opekala z každej strany (nie len zhora a zdola!), až pokým nebol správne prepečený. Tým, že som použila viac korenia miestami vyzeral akoby prihorel… Ale našťastie len vyzeral 🙂
  4. Následne som všetko už len naservírovala na taniere a podávala svojmu ňufi-mu 🙂 Gorgonzolová omáčka patrí k redším, takže som ju dala do menších sklenených misiek a poslúžila nám ako dip na brokolicu či lososa. Samozrejme, lososa či zeleninu s ňou môžme kľudne aj preliať.

 

Menšia rada na záver. Sme síce ešte na diéte, ale pokiaľ Vy môžte, dajte si k tejto večeri aj biele víno – ja by som vybrala Muškát žltý od Ostrožoviča.

Dúfam že Vám bude chutiť aspoň tak ako nám. 🙂

 

 

Recept: Šampiňónovo cuketové soté s kuracím mäskom.

Otvoriť príspevok

Rýchla, zdravá, diétna a hlavne chutná večera.

Treba predsa využiť čas pekných a čerstvých cuket či tekvíc. Cuketa v tomto recepte môže byť nahradená maslovou tekvicou, možno aj hokaido tekvicou, pri ktorých je jedinou zmenou dlhší čas prípravy. Taktiež šampiňóny môžme premiešať aj s inými sezónnymi hubami. Odporúčam však použiť šampiňóny v kombinácií so sušenými dubákmi. Dubáky si treba aspoň na pol hodinu namočiť do vody, poprípade zeleninového či slepačieho vývaru. Krásne celé jedlo prevoňajú a dodajú mu špecifickejšiu chuť.

Taktiež môžme jedlo dochutiť rôznymi bylinkami – napríklad tymianom, ale s mierou – nechceme predsa zbytočne potláčať ostatné chute a vône.

Kreativite sa medze nekladú, ale predsa je lepšie zachovať aspoň typ zeleniny. Cieľom tohto receptu je jednoduchosť prípravy aj chutí a vôní.

Väčšina ingrediencií je nakupovaná v YEME – plnochutné potraviny, ktorých kvalita je pre nás často neporovnateľná s kvalitou iných obchodných sietí.

Príprava je viac než jednoduchá aj pre úplných začiatočníkov 🙂

  1. Pripravíme si všetky ingrediencie – nakrájame na väčšie kúsky. Môžu byť rovnako veľké kúsky šampiňónov, cibule, aj cukety. Kuracie vykostené stehná si nakrája každý ako má rád – u nás to boli skôr menšie kúsky.
  2. Vo wokoidnej panvici z IKEA sme si rozpustili maslo až do spenenia.
  3. Orestovali sme cibuľu, a keď bola jemne zlatistá pridali sme mäsko a posypali čerstvou zmesou farebného korenia. (Pri našej diéte by sme nemali používať soľ, ale pokiaľ sa niekomu žiada slanšie mäso, dochutí si ho teraz podľa seba.)
  4. Pridali sme cuketu, a šampiňóny a opäť nechali dusiť kým nebola cuketa zmäknutá.
  5. Hotovo, už sa len s chuťou pustiť do jedla 🙂

 

 

 

 

 

Jedlo je vhodné pri Keto diétach či Paleo stravovaní. Dúfam , že si pochutíte 🙂

 

 

Recept: Celozrnné cestoviny s tuniakom

miska s cestovinami, posypana parmeznom a na nej ulozene stvrtky vajicka Otvoriť príspevok

Jednoduchá, rýchla, zdravá večera, alebo obed? Jednoznačne tuniakové cestoviny.

Obaja sme na pomerne prísnej keto-diéte, no máme povolené nejaké potraviny, z ktorých je možné vyskladať pri troche kreativity aj takéto mňamky.

Príprava je jednoduchá.

  1. Dáme variť cestoviny – nie som si istá či je potrebné to ďalej popisovať, ale keby náhodou – do slanej vriacej vody vložíme cestoviny a za občasného miešania varíme cca 4-6 minút. Je vhodné cestoviny ochutnať, aby boli správne mäkké – tzv. Al dente.  Celozrnné cestoviny je potrebné variť o niečo dlhšie.
  2. Dáme si natvrdo uvariť vajíčka. Do studenej vody pridáme pol lyžičky soli, vložíme vajíčka a dáme variť. Po začatí varu, varíme cca 7-8 minút. Následne prudko ochladíme – lepšie sa šúpu.
  3. Rozpustíme si maslo a keď začne “bublinkovať” pridáme na väčšie kocky pokrájanú cibuľu a restujeme do sklovita.
  4. Keď je cibuľa jemne priesvitná, pridáme tuniaka a spolu restujeme.
  5. Posypeme čerstvo pomletým čiernym korením, premiešame a odstavíme.
  6. Servírujeme – na cestoviny navrstvíme zmes tuniaka s cibuľou, posypeme parmezánom, a na vrch dáme vajíčka, ktoré sme nakrájali na štvrtiny.

 

Empty sidebar

Please add widgets to this sidebar.

Nufi.sk Food & Stuff